K. Torbicka, Jaka przyszłość Europy?

(FR)

W „Orędziu o stanie UE 2017” i w „Białej Księdze w sprawie Przyszłości Europy” zarysowuje się wizja nieuniknionych przemian, które następują i muszą nastąpić w UE. Analiza tych dokumentów w świetle polskiej racji stanu jest konieczna aby lepiej zrozumieć dynamikę procesów integracyjnych i prawideł nimi rządzących.

Wychodząca powoli z kryzysu Unia, państwa członkowskie a także ich społeczeństwa stają w obliczu niezbędnych zmian, które wymagają lepszego zrozumienia w dyskursie naukowym.

W panelu dotyczącym społecznych wizji przyszłości integracji europejskiej przedstawiłam oczekiwania społeczeństwa francuskiego wobec dalszych procesów integracyjnych w UE.
Przedstawiłam także jak ewoluuje stanowisko społeczeństwa francuskiego na tle innych Europejczyków wobec integracji europejskiej współcześnie, jakie zagrożenia widzą dla siebie we współczesnej Europie oraz jakie są oczekiwania Francuzów wobec UE.

W społeczeństwie francuskim od czasu ostatniej kampanii prezydenckiej obserwujemy powracający euroentuzjazm – efekt Macron czy powrót do sytuacji sprzed 10 lat? Czy Francuzi opowiadają się za wyjściem ze strefy Euro (Frexit) czy będą chcieli powrócić do „Grande Europe”? W obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego nastroje w społeczeństwie francuskim są warte pogłębionej analizy.


Une réflexion sur « K. Torbicka, Jaka przyszłość Europy? »

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.