Newsletter OKFiSF — 4

(FR)

Wydarzenia — 7 marca w siedzibie Gazety Wyborczej odbędzie się spotkanie z Pierre’em Rosanvallonem, organizowane przez Ośrodek i Fundację im. B. Geremka. Będzie ono dotyczyło książki „Dobre rządy”. 22 marca odbędzie się spotkanie z cyklu Debata przy śniadaniu wokół książki Jacka Kubery „Francuzi, Algierczycy?” z udziałem Autora, Karoliny Podgórskiej i Marty Widy-Behiesse. Tego dnia odbędzie się również debata na temat historii narodowych i pamięci europejskiej, organizowana przez Ośrodek i Instytut Francuski, w której wezmą udział między innymi Frédéric Worms, Blaise Wilfert i Jacek Czaputowicz.

15 marca, w ramach naszego seminarium badawczego, Małgorzata Zawadzka opowie o korespondencji H. Kahn-Caselli z J. Iwaszkiewiczem. 26 marca Jean-Michel Salanskis poprowadzi seminarium z cyklu Spotkanie z Innym. E. Lévinas i myśl francuska wobec problemów współczesności.

23 marca, w ramach miesiąca frankofonii, na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się spotkanie grupy GADIF (ambasady, delegacje, instytucje frankofońskie) w Polsce. Ośrodek jest współorganizatorem tego spotkania.

Zespół — Agathe Indihar zakończyła staż poświęcony komunikacji. Laurine Bougis również zakończyła swój staż. Zajmowała się ona opracowaniem archiwów Ośrodka pochodzących z pierwszego dziesięciolecia jego istnienia oraz przygotowaniem naszej urodzinowej wystawy. Cały zespół życzy im wszystkiego dobrego na dalszej drodze.

Ostatnio — 26 lutego został zainaugurowany cykl seminariów Spotkanie z Innym. E. Lévinas i myśl francuska wobec problemów współczesności, organizowany przez Ośrodek, IFiS PAN, Instytut Filozofii UW i Instytut E. Lévinasa. Jacek Migasiński wygłosił referat na temat inności w ujęciu filozoficznym. W dniach 27-28 lutego odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona diasporze polskiej we Francji, której głównym celem było spotkanie specjalistów w tej dziedzinie – wystąpiło ich prawie trzydziestu.

22 lutego, w ramach naszego seminarium badawczego, asystent naukowy Ośrodka, François-Ronan Dubois opowiedział o swoich badaniach na temat archeologii mediów . 28 lutego, w ramach cyklu Europa i Pamięć, Laurence Prempain poprowadziła zajęcia na temat Polaków wobec administracji francuskiej w latach 1935-1945. 1 marca, rozpoczęły się nasze zajęcia dotyczące francuskich nauk społecznych.


Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.